Studienævn

Nedenfor fremgår de opstillede kandidater til de valg, som i 2022 bliver afgjort via afstemning (kampvalg). De opstillede, som har valgt at udarbejde en kandidatpræsentation, kan du læse mere om, ved at klikke på deres navn.

Opstillede til studienævn under DET INGENIØR- OG NATUR­VIDEN-SKABE­LIGE FAKULTET (ENG)

Studienævn for Energi
/Study Board of Energy


Henrique Vitorino:
Henrique Rebelo Vitorino

Internationale energistuderende/
International Energy Students:

Simon Ruwe

AAURacing (rangordnet):
1. Oliver Lukas Headley
2. Hans Frederik Højrup Pausgaard
3. Jonas Lindegaard Mikkelsen
4. Sebastian Ejler Borup-Larsen
5. Nikolaj Helmer Kristensen

 

Studienævn for KEMI, MILJØ OG BIOTEKNOLOGI, Esbjerg
/ Study Board of BIOTECHNOLOGY, CHEMISTRY AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING, Esbjerg


Jesper Thygesen:
Jesper Thygesen

Matthew Guy:
Matthew Alastair Guy Gallardo

Studienævn for Mekanik og Fysik
/ Study Board of Mechanical Engineering and Physics


FEM (rangordnet):
1. Gustav Randers
2. Emil Robenhagen van der Bijl
3. Freja Tinø Toftgård
4. Mikkel Hessellund Lauritsen
5. Peter Nørgaard Thomsen
6. Nikolai Vinther Mørk
7. Jeppe Andersen-Otte
8. Zacharias Møller Jakobsen
9. Sofie Leth Overgaard

Studentersamfundet:
Mayuresh Shrikrishnan

Studienævn for Produktion
/ Study Board of Production

 

IGLO - Studentersamfundet 1 (rangordnet):
1. Amalie Victoria Nielsen Turbes
2. Lukas Hyldal Rasmussen
3. Sebastian Hoff
4. Simon Rasmussen

Studentersamfundet 2:
Britt Lægdsgaard Helbo

Opstillede til Studienævn under Det Samfundsvidenskabelige og Humanistiske Fakultet (SSH)

Studienævnet for Anvendt Filosofi
/ Board of Studies of Applied Philosophy


Anne Sønderskov Christensen:
Anne Sønderskov Christensen

Mads Thomsen:
Mads Holbæk Thomsen

Studentersamfundet (sideordnet):
Christian Brorson Fich
Jonas Alexander Højdahl Jørgensen

Studienævn for DIGITALISERING
/ Study Board of DIGITALIZATION


POLIS (sideordnet):
Mathilde Sofie Bach Mikkelsen
Frederik Hesthaven Rasmussen
Freja Sørensen Viertel

Studienævn for Engelsk, Tysk og Kulturforståelse
/ Study Board of English, German and Cultural Studies


Caroline Sophie Scholle:
Caroline Sophie Scholle

Daniel Vestersager Flensborg:
Daniel Vestersager Flensborg

Josefine Mai Eskildsen:
Josefine Mai Eskildsen

Laura Virginia Nielsen:
Laura Virginia Nielsen

Mads Roesgaard & Jonas Kristensen (sideordnet):
Jonas Normand Kristensen
Mads Roesgaard

Studienævn for Erhvervsøkonomi, repræsentationsområde: Revision
/ Study Board of Economics and Business Administration, area of representation: Auditing


Annika Christensen:
Annika Christensen

Charlotte Venø/Charlotte Venoe:
Charlotte Venø

Studienævn for HISTORIE
/ Study Board of HISTORY

 

Fire Borgerlige Studerende/Conservative Students (rangordnet):
1. Daniel Palsgaard
2. Daniel Vígdá-Rieck

Historisk Forening (rangordnet):
1. Mads Kolling Klitgaard
2. Marisa Førgaard Poulsen
3. Alexander Simon Kjølby Carlsen
4. Albert Mellergaard Olsen

Studienævn for Internationale Forhold, repræsentationsområde: International Relations, Aalborg
/ Study Board of International Affairs, Area of Representation: International Relations, Aalborg

 

POLIS (sideordnet):
Thea Grau Lundgren
Tania Sini Vorbeck
Sara Egeberg Aakjær
Daniel Maluszczak

Sasha Juul Nielsen:
Sasha Denae Juul Nielsen

Juridisk Studienævn, repræsentationsområde: Jura
/ Study Board of Law, area of representation: Law

 

Foreningen af Erhvervsjurister og Jurister (FEJ) Aalborg (sideordnet):
Amalie Nygaard-Mortensen
Kristian Lykke Kristensen
Nicklas Vestergaard Madsen


 

LÆRING, IT OG ORGANISATION (LIO), BA i Organisatorisk Læring, Aalborg)
/ BOARD OF STUDIES OF LEARNING, IT AND ORGINAZATIONAL STUDIES (LIO), AREA OF REPRESENTATION: Bachelor of Arts in Organizational Learning

 

POLIS (sideordnet):
Lasse Baagøe Thomsen
Katrine Echberg Luke

Studienævn for POLITIK & ADMINISTRATION OG SAMFUNDSFAG
/ Study Board of POLITICS & ADMINISTRATION AND SOCIAL STUDIES

 

Frie Borgerlige Studerende/Conservative Students (rangordnet):
1. Nicklas Verne Jensen
2. Christian Grann Johansen

POLIS (sideordnet):
Bjørg Kjærsgaard Nielsen
Adam Alexander Faust Spies
Jens Christian Gaard-Frederiksen
Anne Rytter Kristensen
Ingrid Østergaard Møller
Klara Bendix Otzen
Laura Virginie Jersborg Carlsen
Sofie Malmberg Juul

Studienævn for Sprog og Internationale Studier, repræsentationsområde: Engelsk
/ Study Board of Language and International Studies, area of representation: English


Helene Hede:
Helene Elizabeth Hede Jensen

Selim/Candidacy:
Frida Selim

Studentersamfundet (sideordnet):
Ida Marie Lindschouw
Henriette Vadmand Madsen
Celina Dambek Sørvin

Studienævn for Økonomi (cand.oecon)
/Study Board of Economics


Økonomernes Forening (ØF) (sideordnet):
Nicoline Melgaard Pasfall
Emma Pedersen
Mikkel Christian Rosengreen
Tida Xhigoli
Marcus Hyche Lyngholm

Opstillede til Studienævn under Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (SUND)

Studienævn for Idræt og Folkesundhedsvidenskab, repræsentationsområde: Folkesundhedsvidenskab
/Study Board of Public Health, Area of representation: Public Health


FakSUND (Studentersamfundet) (rangordnet):
1. Mette Marx Christensen
2. Ida Beate Svit
3. Louise Veronica Katarina Johansson

Malou Blach:
Malou Kirstine Blach

Studienævn for Medicin, repræsentationsområde: Medicin og Sexologi
/Study Board of Medicine, area of representation: Medicine and Sexology


Medicinerrådet (Studentersamfundet) (rangordnet): 
1. Bertil Weis Jørgensen
2. Jessica Jamal El-Hage-Ali
3. Sille Sophie Christiansen
4. Eske Leino Karlsen
5. Gustav Holck Normann
6. Caroline Pilkjær Houmøller

Studenternes talerør:
Michael Hakmann Nielsen Ogilvie

Studienævn for Sundhed og Teknologi
/ Study Board of Health Science and Technology

 

Melina Bødker:
Melina Isabella Bødker

Studentersamfundet FakSund KAFA (sideordnet):
Aparna Variyath Banerjee
Amin Hanad Said Indayare
Frederik Fruergaard Jensen
Katja Møller Jensen

 

Opstillede til Studienævn under Det Tekniske Fakultet for IT og Design (TECH)

Studienævn for DATALOGI
/ Study Board of COMPUTER SCIENCE

 

Der er indgået listeforbund mellem listerne ADSL og FixD - se oversigt listeforbund/
There is an electoral pact between the lists ADSL og FixD - go to the overview of the electoral pacts


ADSL - Aalborg Datalogiske Studenterlaug (sideordnet):
Arthur August Osnes Gottlieb
Jakob Topholt Jensen
Tobias Surland Madsen
Oliver Viller Nielsen

AMPED:
Stefan Profft Larsen

FADASE:
Ida Christiansen

FixD:
Christian Midjord Holfelt

Studienævn for Elektronik og IT, Aalborg
/ Study Board of Electronics and IT, Aalborg


asbjørn:
Asbjørn Møller Andersen

Cyber-Klubben Jutlandia/Cyber-Club Jutlandia (rangordnet):
1. Thomas Gundgaard Mulvad
2. Mads Steentoft
3. Rasmus Sibbern Frederiksen
4. Christoffer Ejsing
5. Rasmus Bundgaard

Elektronik og Systemdesign - Studentersamfundet 1 (sideordnet):
Aleksander Jæger Winther
Christian Lykke Jørgensen

RobotTeknologi - Studentersamfundet 2:
Miad Anbari

Studentersamfundets liste 3 for ES (sideordnet):
Christian Winther Rønnest
Rikke Skov Udengaard
Steffen Tidou Pedersen
Marianne Enslev Mikkelsen
 

Studienævn for Elektronik og IT, København
/Study Board of Electronic and IT, Copenhagen


AMPED (sideordnet):
Jeppe Samih Paaske
Daniel Sejr Vitagliano

Studienævn for Medieteknologi, København
/Study Board of Media Technology, Copenhagen


AMPED (sideordnet):
Asger Arendt Langhoff
Lukas Gade Ravnsborg
Frederik Hald Stappert

Rasmus Kjærbo:
Rasmus Emil Reffstrup Kjærbo

Studienævn for Planlægning og Landinspektøruddannelsen, repræsentationsområde; By-, Energi- og miljøplanlægning- Sustainable Cities, København 
/ Study Board of Planning and Surveying, area of representation: Sustainable Cities, CPH

 

AMPED (sideordnet):
Laura Westenholz Handberg
Rasmus Bonde Niebe

Se kandidater til valgene:
AAU-Valg