Institutråd

Nedenfor fremgår de opstillede kandidater til de valg, som i 2022 bliver afgjort via afstemning (kampvalg). De opstillede, som har valgt at udarbejde en kandidatpræsentation, kan du læse mere om, ved at klikke på deres navn.

INSTITUTRÅD FOR DATALOGI
/ DEPARTMENT COUNCIL OF COMPUTER SCIENCE


Der er indgået listeforbund mellem listerne ADSL og FixD - se oversigt listeforbund/
There is an electoral pact between the lists ADSL og FixD - go to the overview of the electoral pacts


ADSL - Aalborgs Datalogiske Studenterlaug (sideordnet): 
Nikolaj Rossander Kristensen
Oliver Viller Nielsen

AMPED: 
Freja Lüders Rasmussen

FixD
Leon Groth

 

INSTITUTRÅD FOR ELEKTRONISKE SYSTEMER, Aalborg 
/ DEPARTMENT COUNCIL OF ELECTRONIC SYSTEMS, Aalborg

 

asbjørn: 
Asbjørn Møller Andersen 

Studentersamfundets liste (sideordnet): 
Pierre Emil Mortensen 
Christian Winther Rønnest

 

 

Institutråd for Energi
/ Department Council of Energy

 

De forenede energistuderenes sammenslutning/
The united energy students' association: 

Hans Frederik Højrup Pausgaard

Henrique Vitorino: 
Henrique Rebelo Vitorino

Internationale energistuderende/
International Energy Students: 

Simon Ruwe

Institutråd for Klinisk Institut
/ Department Council of Clinical Medicine

 

Studenternes talerør: 
Michael Hakmann Nielsen Ogilvie

Medicinerrådet (Studentersamfundet) (rangordnet): 
1. Gustav Holck Normann
2. Marie Elisabet Strøyberg

Institutråd for Kultur og Læring (Aalborg, Studienævnene for Anvendt Filosofi, Efteruddannelsen i Læring og Filosofi samt Læring, IT og organisation)
/ Department Council of Culture and Learning (Aalborg, Study Board of Philosophy, Study Board of Continuing Education, Philosophy and Study Board of Learning, ICT and Organisation) 

 

Jonas Jørgensen:
Jonas Alexander Højdahl Jørgensen

POLIS:
Alexander Tage Stubberup 

 

INSTITUTRÅD FOR MATERIALER OG PRODUKTION (STUDIENÆVN FOR MEKANIK OG FYSIK)
/ DEPARTMENT COUNCIL OF MATERIALS AND PRODUCTION (STUDY BOARD OF MECHANICAL ENGINEERING AND PHYSICS)

 

FEM: 
Hamilton Delaney Miller

Mayuresh Shrikrishnan:
Mayuresh Shrikrishnan

 

 

Institutråd for Sociologi og Socialt Arbejde
/ Department Council of Sociology and Social Work 

 

Mikala Hummel:
Mikala Hummel

Pernille Storm: 
Pernille Penny Elizabeth Storm

SoFiA (rangordnet):
1. Mathias Bylov Damsgaard
2. Anna Katrine Bommer Christensen

INSTITUTRÅD FOR POLITIK OG SAMFUND (STUDIENÆVNENE FOR; DIGITALISERING, POLITIK & ADMINISTRATION OG SAMFUNDSFAG SAMT MASTERUDDANNELSEN I OFFENTLIG LEDELSE (MPG))
/ DEPARTMENT COUNCIL OF POLITICS AND SOCIETY (STUDY BOARDS OF; DIGITALIZATION, POLITICS & ADMINISTRATION AND SOCIAL STUDIES, AND ALSO MASTER IN PUBLIC GOVERNANCE (MPG))


 

Frie Borgerlige Studerende (rangordnet): 
1. Nicklas Verne Jensen
2. Christian Grann Johansen

Frit Forum Aalborg: 
Daniel Thomasen

POLIS:
Teresa Tjørnelund

INSTITUTRÅD FOR POLITIK OG SAMFUND (STUDIENÆVNET FOR HISTORIE OG STUDIENÆVNET FOR INTERNATIONALE FORHOLD)
/ DEPARTMENT COUNCIL OF POLITICS AND SOCIETY (STUDY BOARD OF HISTORY AND STUDY BOARD OF INTERNATIONAL AFFAIRS)


Historisk Forening: 
Mads Kolling

POLIS:
Sara Egeberg Aakjær

INSTITUTRÅD FOR AAU BUSINESS SCHOOL
/ DEPARTMENT COUNCIL OF AAU BUSINESS SCHOOL

 

Charlotte Venø/ Charlotte Venoe: 
Charlotte Venø

ESA - Erhvervsøkonomisk Sammenslutning Aalborg (rangordnet):
1. Victor Bach Petersen
2. Anders Borregaard Kristensen

Økonomernes Forening (ØF):
Mikkel Christian Rosengreen

 

Se kandidater til valgene:
AAU-Valg